خانه / اخبار / لیزر و هوش مصنوعی زباله های فضایی را رصد می کنند

لیزر و هوش مصنوعی زباله های فضایی را رصد می کنند

به نقل از دیلی میل، می توان از لیزر در ماموریت های فضایی آینده استفاده کرد تا به طور دقیق مکان زباله ها در مدار زمین را تشخیص داد و از برخوردهای فاجعه آمیز میان ابزارهای فضایی جلوگیری کرد.

درحال حاضر میلیون ها تکه زباله فضایی با سرعت ۲۰ هزار مایل برساعت دور زمین مدار می زنند و تهدیدی برای ماموریت های پرتاب موشک و فضاپیما به فضا در آینده هستند.

درهمین راستا محققان چینی یک سیستم تلسکوپ لیزری ابداع کردند که با استفاده از شبکه های عصبی می تواند زباله های فضایی را بهتر ردیابی کند. با کمک این روش می توان زباله هایی کوچک (با عرض ۳ فوت) را ردیابی کرد. به این ترتیب می توان مسیر پرتاب موشک ها و فضاپیماها را طوری طراحی کرد که از زباله ها دور بمانند.

«تیانمینگ ما» یکی از محققان آکادمی تحقیقات و نقشه کشی چین و همکارانش یک سیستم ردیابی لیزری برای این منظور ساخته اند. ما در این باره می گوید:  دقت تلسکوپ از طریق شبکه عصبی بیشتر شد و به این ترتیب ابزار مذکور توانست زباله های فضایی با عرض ۱ متر را از فاصله ۱۵۰۰ کیلومتر ردیابی کند.

روش جدید  در حقیقت متدهای فعلی برای ردیابی زباله های فضایی را ارتقا داده است. شبکه عصبی که در این تلسکوپ به کار رفته در حقیقت مغز انسان را تقلید می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *